Prága, a száztornyú város, Csehország ékköve és Európa egyik legelbűvölőbb fővárosa. Évszázados történelme, páratlan építészete és a Moldva folyó által szelt festői táj együttesen teremtenek olyan atmoszférát, amely minden látogatót rabul ejt. A város sokkal többet kínál, mint a képeslapokon látható klasszikus látnivalók. Fedezzük fel együtt Prága rejtett kincseit és kihagyhatatlan csodáit! A macskaköves utcákon sétálva, a gótikus tornyok árnyékában és a barokk paloták pompájában gyönyörködve garantáltan életre kel a múlt.
A város történelme a 9. századig nyúlik vissza, amikor is a Přemysl-dinasztia megalapította a Prágai várat. Az ezt követő évszázadok során Prága a Cseh Királyság, a Német-római Birodalom, majd a Habsburg Birodalom fontos központjává vált, mindezek nyomot hagyva a város arculatán. A kulturális sokszínűség, a művészeti örökség és a történelmi események gazdag szövevénye teszi Prágát igazán egyedülállóvá. Készüljünk fel egy felejthetetlen utazásra, ahol a múlt és a jelen találkozik! A felfedezés során garantáltan rácsodálkozunk majd a cseh főváros sokszínűségére és varázsára.
Prága számtalan felfedeznivalót kínál, a történelmi épületektől kezdve, a modern művészeti galériákon át, a hangulatos sörözőkig és a zöldellő parkokig. Mindenki megtalálhatja a számára legvonzóbb programokat, legyen szó akár egy romantikus sétáról a Károly hídon, egy komolyzenei koncertről a Rudolfinum Dísztermében, vagy éppen egy izgalmas gasztronómiai kalandozásról a helyi piacokon. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk Prága legfontosabb nevezetességeit, hogy segítsünk eligazodni a város kínálatában. Merüljünk el együtt Prága lenyűgöző világában! Induljunk el egy virtuális sétára a cseh főváros legszebb pontjain!
A Prágai Vár
A Prágai Vár (Pražský hrad) a világ egyik legnagyobb várkomplexuma, mely több mint ezer éve Csehország szimbóluma és a cseh királyok, majd később a köztársasági elnökök székhelye. A Hradzsin (Hradčany) városrészben, a Moldva folyó nyugati partján magasodó várfalak impozáns látványt nyújtanak, uralva a városképet. A vár területén számos történelmi épület, palota, templom és kert található, melyek különböző építészeti stílusokban épültek, a romántól a gótikuson át a barokkig. Ez a sokszínűség a vár hosszú és viharos történelmét tükrözi. A várkomplexum területe hatalmas, bejárása akár egy egész napot is igénybe vehet, de minden perce megéri!
A vár területére belépve a Szent Vitus-székesegyház (Katedrála svatého Víta) monumentális tornyai vonzzák magukra a tekintetet. Ez a gótikus építészet remekműve, Csehország legnagyobb és legfontosabb temploma, ahol a cseh királyokat koronázták és temették el. A székesegyház belső tere lenyűgöző, gyönyörű ólomüveg ablakokkal, gazdagon díszített kápolnákkal és a Szent Vencel-kápolnával, mely a cseh koronaékszerek őrzési helye volt. A székesegyház tornyába felmászva páratlan kilátás nyílik a városra. A toronyból belátható az egész város, a Moldva folyó kanyarulatai, és a környező dombok.
A Szent Vitus-székesegyház mellett található az Ókirályi palota (Starý královský palác), mely évszázadokon át a cseh uralkodók rezidenciájaként szolgált. Az épület legimpozánsabb része a Vladislav-terem (Vladislavský sál), egy hatalmas gótikus lovagterem, ahol lovagi tornákat és koronázási ünnepségeket tartottak. A terem méretei és építészeti megoldásai lenyűgözőek, a késő gótika egyik legjelentősebb európai alkotása. Az Ókirályi palota számos más történelmi termet és kiállítást is rejt, melyek bemutatják a cseh királyok életét és a vár történetét.
A Prágai Vár területén található még a Szent György-bazilika (Bazilika svatého Jiří), a legrégebbi fennmaradt templom a várban, román stílusban épült a 10. században. Érdemes meglátogatni a Arany utcácskát (Zlatá ulička) is, mely a várfalak mentén húzódó, apró, színes házairól híres. Ezekben a házakban egykor a vár őrsége és kézművesei laktak, ma pedig múzeumok és ajándékboltok találhatók bennük. Az Arany utcácska hangulata visszarepít a múltba, és betekintést nyújt a középkori vár életébe. A várkomplexum felfedezése során garantáltan rengeteg érdekességgel és történelmi kinccsel találkozhatunk.
A Károly Híd
A Károly híd (Karlův most) Prága egyik legismertebb és leglátogatottabb nevezetessége, a Moldva folyót átívelő, gyönyörű középkori kőhíd. A hidat IV. Károly császár építtette a 14. században, és egészen a 19. századig ez volt az egyetlen híd, amely összekötötte a Prágai Várat az Óvárossal. A híd 516 méter hosszú és közel 10 méter széles, 16 boltív támasztja alá. A híd mindkét végén egy-egy gótikus hídtorony áll, melyek védelmi célokat szolgáltak, ma pedig kilátóként funkcionálnak.
A Károly híd nem csupán egy közlekedési útvonal, hanem egy szabadtéri szoborgaléria is. A híd korlátjain 30 szobor és szoborcsoport található, melyek többsége barokk stílusban készült a 17-18. században. A legismertebb szobor Szent János Nepomuk szobra, a cseh védőszenté, akit a legenda szerint a hídról dobtak a Moldvába. A szobor talapzatán lévő dombormű megérintése állítólag szerencsét hoz. A szobrok között számos más szent és történelmi alak is megjelenik, bemutatva a cseh történelem és vallás fontos szereplőit.
A Károly hídon sétálva gyönyörű kilátás nyílik a Prágai Várra, az Óvárosra és a Moldva folyóra. A híd különösen népszerű a turisták és a helyiek körében is, nappal és éjszaka egyaránt nyüzsgő élettel teli. Utcazenészek, festők, árusok és számtalan bámészkodó népesíti be a hidat, teremtve egy igazán egyedi és felejthetetlen hangulatot. A Károly híd Prága egyik legfontosabb szimbóluma, kihagyhatatlan látnivaló minden Prágába látogató számára.
A híd nem csupán nappal, de este is lenyűgöző látványt nyújt, amikor a kivilágított épületek és a Moldva víztükrének fényjátéka varázslatos atmoszférát teremt. A hídról tökéletes képeket készíthetünk a Prágai Várról, különösen naplemente idején. A híd atmoszférája magával ragadó, érdemes időt szánni a sétára, a szobrok megcsodálására és a kilátás élvezetére. A Károly híd Prága egyik legromantikusabb helyszíne is, sokan itt teszik fel a nagy kérdést, vagy sétálnak kéz a kézben a szerelmükkel.
Az Óvárosi Tér
Az Óvárosi tér (Staroměstské náměstí) Prága történelmi központja, a város legfontosabb tere, melyet gyönyörű, különböző építészeti stílusú épületek vesznek körül. A tér évszázadok óta a város életének központja, piactérként, gyülekezőhelyként és ünnepségek helyszíneként szolgált. Ma is itt zajlanak a legfontosabb események, karácsonyi vásárok, koncertek és egyéb rendezvények. A tér hangulata magával ragadó, a történelmi épületek, a nyüzsgő tömeg és a számos látnivaló együttesen teremtenek egy igazán egyedi atmoszférát.
A tér legmeghatározóbb épülete az Óvárosi városháza (Staroměstská radnice) a híres csillagászati órával, az Orlojjal. Az Orloj a 15. században készült, és a világ egyik legrégebbi, ma is működő csillagászati órája. Az óra nemcsak az időt mutatja, hanem a Nap, a Hold és a csillagjegyek állását is. Minden órában az óra figurái, köztük a 12 apostol, életre kelnek, és egy rövid előadást tartanak. Az Orloj egy igazi mérnöki és művészeti remekmű, Prága egyik legnépszerűbb látnivalója.
Az Óvárosi téren található még a Tyn-templom (Kostel Matky Boží před Týnem), egy impozáns gótikus templom két jellegzetes tornyával. A templom belső tere is lenyűgöző, gazdagon díszített oltárokkal és festményekkel. A tér másik meghatározó épülete a Szent Miklós-templom (Kostel svatého Mikuláše), egy gyönyörű barokk templom, melynek belső tere káprázatos freskókkal és szobrokkal díszített. A templom gyakran ad otthont komolyzenei koncerteknek.
A tér közepén áll a Husz János-emlékmű, mely a cseh reformátor és mártír emlékét őrzi. Az emlékmű a cseh nemzeti identitás fontos szimbóluma. Az Óvárosi tér számos más történelmi épületet, hangulatos éttermet, kávézót és üzletet is rejt. Érdemes időt szánni a tér felfedezésére, a hangulat élvezetére és a látnivalók megcsodálására. Az Óvárosi tér Prága lüktető szíve, kihagyhatatlan élmény minden Prágába látogató számára.
A Zsidónegyed
Prága Zsidónegyed (Josefov) egyedülálló történelmi városrész, Európa egyik legjobban megőrzött zsidó negyede. A negyed a 13. században jött létre, amikor a zsidó lakosságot a város ezen részére költöztették. A Zsidónegyed évszázadokon át elzártan élt, saját törvényei és szokásai szerint. Ma a negyed egy fontos történelmi és kulturális emlékhely, mely betekintést nyújt a prágai zsidóság múltjába és hagyományaiba. A negyed szűk utcái, régi zsinagógái és a híres Ó-zsidó temető különleges atmoszférát teremtenek.
A Zsidónegyed legfontosabb látnivalói a zsinagógák, melyek közül több is múzeumként működik. A Régi-új zsinagóga (Staronová synagoga) a legrégebbi fennmaradt zsinagóga Prágában, és Európa egyik legrégebbi működő zsinagógája. A gótikus stílusban épült zsinagóga a 13. század végén épült, és a prágai zsidó közösség legfontosabb vallási központja. A zsinagóga belső tere egyszerű, de meghitt, a falakat héber feliratok díszítik.
A Zsidónegyedben található még a Pinkász-zsinagóga (Pinkasova synagoga), mely a holokauszt áldozatainak emlékműve. A zsinagóga falaira több mint 77 000 cseh és morva zsidó neve van felírva, akik a náci koncentrációs táborokban haltak meg. A zsinagóga megrázó emlékhely, mely emlékeztet a múlt borzalmaira. A Maisel-zsinagóga (Maiselova synagoga) és a Spanyol zsinagóga (Španělská synagoga) is gyönyörű épületek, melyekben a prágai zsidóság történetét bemutató kiállítások láthatók.
A Zsidónegyed kihagyhatatlan látnivalója az Ó-zsidó temető (Starý židovský hřbitov), mely Európa egyik legrégebbi és legkülönlegesebb zsidó temetője. A temetőben több mint 12 000 sírkő található, melyek évszázadokon át rétegződtek egymásra, helyhiány miatt. A sírkövek sűrűsége és a temető misztikus hangulata lenyűgöző. A temetőben számos híres rabbi és tudós sírja található, köztük Jehuda Löw ben Becalel, a híres Golem-legenda főszereplőjének sírja.
A Petřín-hegy és a kilátó
A Petřín-hegy (Petřín) Prága egyik legmagasabb pontja, a Moldva folyó nyugati partján található, zöldellő parkokkal és kertekkel borított domb. A hegy tetején áll a Petřín-kilátó (Petřínská rozhledna), mely az Eiffel-torony kicsinyített mása. A kilátó 63,5 méter magas, és 299 lépcsőfok vezet fel a tetejére, ahonnan páratlan panoráma nyílik a városra. A hegy és a kilátó népszerű kirándulóhely a helyiek és a turisták körében egyaránt.
A Petřín-hegyre többféleképpen is fel lehet jutni. A legnépszerűbb módja a sikló (Lanová dráha na Petřín), mely az Újezd utcából indul, és néhány perc alatt felvisz a hegy tetejére. A sikló útja során gyönyörű kilátás nyílik a városra. A hegyre gyalogosan is fel lehet sétálni, több útvonal is vezet a csúcsra, melyek a parkokon és kerteken keresztül vezetnek. A séta során érdemes megállni a kilátópontoknál, és megcsodálni a város panorámáját.
A Petřín-kilátó tetejéről belátható az egész város, a Prágai Vár, a Károly híd, az Óvárosi tér és a környező dombok. A kilátás különösen szép naplemente idején, amikor a város fényei kigyúlnak. A kilátó mellett található egy tükörlabirintus (Zrcadlové bludiště), mely szórakoztató program lehet gyerekek és felnőttek számára egyaránt. A labirintusban tükrök sokasága torzítja a képet, vicces és meglepő hatásokat keltve.
A Petřín-hegyen található még a Štefánik-csillagvizsgáló (Štefánikova hvězdárna), mely tudományos programokat és csillagászati bemutatókat kínál az érdeklődők számára. A hegy lejtőin gyönyörű kertek és parkok terülnek el, melyek ideálisak sétákra, piknikekre és pihenésre. A Rózsakert (Růžový sad) különösen szép tavasszal, amikor a rózsák virágoznak. A Petřín-hegy egy igazi oázis a város közepén, ahol a természet és a panoráma nyugalma várja a látogatókat.
A Nemzeti Színház
A Nemzeti Színház (Národní divadlo) Prága egyik legfontosabb kulturális intézménye, a cseh nemzeti újjászületés szimbóluma. Az impozáns neoreneszánsz épület a Moldva folyó partján áll, és a cseh opera, balett és dráma előadásainak ad otthont. A színház története a 19. századra nyúlik vissza, amikor a cseh nemzeti mozgalom erősödésével felmerült az igény egy önálló cseh nyelvű színház létrehozására. Az épületet adományokból építették, és 1881-ben nyitotta meg kapuit.
A Nemzeti Színház építése nem volt zökkenőmentes. Röviddel a megnyitó után tűzvész pusztította el az épületet, de a cseh nép összefogásával újjáépítették, és 1883-ban újra megnyitották. Az épület külső és belső díszítése a cseh művészet legkiválóbb alkotóinak munkáját dicséri. A homlokzatot szobrok és domborművek díszítik, a belső térben pedig gyönyörű freskók, festmények és csillárok láthatók. A színház nézőtere több mint 1000 férőhelyes.
A Nemzeti Színház repertoárja rendkívül gazdag, a klasszikus cseh és nemzetközi operáktól, balettektől és drámáktól kezdve a kortárs darabokig számos előadás közül választhatnak a nézők. A színházban rendszeresen fellépnek világhírű művészek is. Egy előadás megtekintése a Nemzeti Színházban felejthetetlen élmény, nemcsak a művészi színvonal, hanem az épület lenyűgöző szépsége miatt is. A színházlátogatás előtt érdemes tájékozódni az aktuális műsorról és jegyet foglalni.
A Nemzeti Színház mellett található az Új Színpad (Nová scéna), mely a Nemzeti Színház modern épülete, és kísérleti előadásoknak, táncelőadásoknak és egyéb kortárs művészeti produkcióknak ad otthont. A két épület együtt alkotja a Nemzeti Színház komplexumát, mely a cseh kultúra egyik legfontosabb központja. A színház épülete és környéke nappal és este is gyönyörű, érdemes időt szánni a megcsodálására. A színházlátogatás mellett érdemes bebarangolni a környéket, amely tele van hangulatos éttermekkel és kávézókkal.
A Vencel Tér
A Vencel tér (Václavské náměstí) Prága egyik legforgalmasabb és legjelentősebb tere, a modern városközpont szíve. A tér valójában egy széles, hosszú sugárút, melyet üzletek, éttermek, szállodák és irodaházak szegélyeznek. A tér a 20. század elején alakult ki, és azóta is Prága kereskedelmi és kulturális életének egyik központja. A Vencel tér történelmi események színhelye is volt, itt zajlottak a legfontosabb tüntetések és demonstrációk a 20. század során.
A tér legmeghatározóbb épülete a Cseh Nemzeti Múzeum (Národní muzeum) monumentális neoreneszánsz épülete, mely a tér felső végén áll. A múzeum Csehország legnagyobb és legfontosabb múzeuma, gazdag gyűjteménnyel rendelkezik a történelem, a művészet, a természettudományok és a zene területén. A múzeum épülete önmagában is lenyűgöző, érdemes időt szánni a megtekintésére. A múzeum előtt áll Szent Vencel lovasszobra, a cseh védőszent és uralkodó emlékműve.
A Vencel téren számos más nevezetes épület is található, köztük a Hotel Evropa, egy gyönyörű szecessziós stílusú szálloda, mely a 20. század elejének hangulatát idézi. A téren áll még a Lucerna-palota (Palác Lucerna), egy komplexum, melyben üzletek, éttermek, mozi és egy nagy koncertterem található. A Lucerna-palota híres a passzázsáról, mely egy elegáns, fedett bevásárlóutca. A Vencel tér alsó végén található a Můstek, egy fontos közlekedési csomópont, ahol több metróvonal is találkozik.
A Vencel tér nappal és éjszaka egyaránt nyüzsgő élettel teli. A téren sétálva, vásárolva, étkezve vagy csak a forgatagot szemlélve érezhetjük a modern Prága lüktetését. A tér környéke is számos látnivalót kínál, érdemes felfedezni a környező utcákat és tereket. A Vencel tér Prága egyik legfontosabb találkozási pontja, kihagyhatatlan helyszín minden Prágába látogató számára. A tér hangulata és sokszínűsége garantáltan magával ragadja a látogatókat.
A Lőportorony
A Lőportorony (Prašná brána) Prága egyik legismertebb gótikus építménye, az Óváros egyik bejárata és a Királyi út (Královská cesta) kezdőpontja. A torony a 15. században épült, eredetileg a város védelmi rendszerének része volt, később pedig lőpor raktározására használták, innen ered a neve. A torony 65 méter magas, és a tetejére felmászva gyönyörű kilátás nyílik a városra. A Lőportorony a cseh gótikus építészet egyik legszebb példája.
A Lőportorony építése 1475-ben kezdődött Vladislav Jagelló király uralkodása alatt. Az épületet Matej Rejsek építészmester tervezte, aki a Prágai Vár építésében is részt vett. A torony eredetileg sokkal díszesebb volt, de a 18. században, a porosz ostrom idején súlyosan megsérült, és a díszítéseinek nagy részét elvesztette. A 19. század végén restaurálták, ekkor kapta vissza mai, neogótikus formáját. A torony tetején egy kilátóterasz található, ahonnan csodálatos panoráma nyílik az Óvárosra és a Prágai Várra.
A Lőportorony belső tere is látogatható. A toronyban egy kiállítás mutatja be a torony történetét és a Királyi utat. A Királyi út az az útvonal, amelyen a cseh királyok a koronázásukra vonultak a Prágai Várba. Az út a Lőportoronytól indul, áthalad az Óvárosi téren, a Károly hídon, majd a Kisoldalon keresztül vezet fel a Várba. A Királyi út mentén számos történelmi épület és látnivaló található.
A Lőportorony mellett áll a Reprezentációs Ház (Obecní dům), egy gyönyörű szecessziós stílusú épület, mely Prága egyik legfontosabb kulturális központja. A Reprezentációs Házban koncertek, kiállítások, bálok és egyéb rendezvények zajlanak. Az épület belső tere káprázatos, a falakat és a mennyezetet gyönyörű freskók és mozaikok díszítik. A Reprezentációs Ház Smetana-terme Prága egyik legnagyobb és legszebb koncertterme. A Lőportorony és a Reprezentációs Ház együttese Prága egyik legszebb építészeti együttese.
A Táncoló Ház
A Táncoló Ház (Tančící dům) Prága egyik legkülönlegesebb és legismertebb modern épülete, a dekonstruktivista építészet egyik remekműve. Az épület a Moldva folyó partján áll, a Jiráskův most (Jirasek híd) közelében. A Táncoló Házat 1992 és 1996 között építették Vlado Milunić cseh-horvát és Frank Gehry amerikai-kanadai építészek tervei alapján. Az épület egy táncoló párt ábrázol, Fred Astaire-t és Ginger Rogers-t, innen ered a beceneve is: „Fred és Ginger”.
Az épület két részből áll: egy statikus, kőből készült toronyból, mely Fred Astaire-t jelképezi, és egy dinamikus, üvegből és acélból készült toronyból, mely Ginger Rogers-t ábrázolja. A két torony egymásba fonódik, mintha táncolnának. Az épület formabontó megjelenése megosztotta a prágaiakat, sokan kritizálták, hogy nem illeszkedik a történelmi városképbe, mások viszont a modern építészet remekművének tartják. Az épület ma irodaházként és szállodaként funkcionál.
A Táncoló Ház tetején egy panorámás étterem és bár található, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra, a Prágai Várra és a Moldva folyóra. Az étterem és a bár népszerű helyszín a turisták és a helyiek körében egyaránt. Az épület belső tere is érdekes, a modern design és a szokatlan formák különleges atmoszférát teremtenek. Az épületben található galéria is, ahol kortárs művészeti kiállításokat rendeznek.
A Táncoló Ház Prága egyik legfotogénebb épülete, a turisták és a fotósok kedvelt célpontja. Az épület különösen szép este, amikor a kivilágítás kiemeli a formáját. A Táncoló Ház a modern Prága egyik szimbóluma, mely megmutatja, hogy a város nemcsak a múltjából él, hanem nyitott a kortárs művészetre és építészetre is. Az épület megtekintése felejthetetlen élmény, kihagyhatatlan program minden Prágába látogató számára.
A Kisoldal (Malá Strana)
A Kisoldal (Malá Strana) Prága egyik legbájosabb és leghangulatosabb városrésze, a Prágai Vár alatt, a Moldva folyó nyugati partján terül el. A negyedet szűk, macskaköves utcák, barokk paloták, templomok és kertek jellemzik. A Kisoldal a 13. században alakult ki, de mai, barokk arculatát a 17-18. században nyerte el, amikor a Habsburg Birodalom nemessége itt építtette fel pompás palotáit. A negyed megőrizte középkori hangulatát, és ma is Prága egyik legkedveltebb lakó- és turistanegyede.
A Kisoldal központja a Kisoldali tér (Malostranské náměstí), melyet a Szent Miklós-templom (Kostel svatého Mikuláše) ural. Ez a templom a prágai barokk építészet egyik legkiemelkedőbb alkotása, monumentális kupolája és gazdagon díszített belső tere lenyűgöző. A templomban rendszeresen tartanak orgonakoncerteket, melyek különleges élményt nyújtanak. A téren áll még a Szentháromság-oszlop, mely a pestisjárvány elmúltának állít emléket. A tér körül számos hangulatos étterem, kávézó és üzlet található.
A Kisoldal utcáin sétálva gyönyörködhetünk a barokk paloták pompájában. A Wallenstein-palota (Valdštejnský palác) a legnagyobb és legimpozánsabb palota a negyedben, hatalmas kerttel és díszes belső terekkel. A palota ma a Cseh Szenátus székhelye. A Liechtenstein-palota (Lichtenštejnský palác) és a Thun-Hohenstein-palota (Thunovský palác) is gyönyörű épületek, melyekben ma nagykövetségek működnek. A Kisoldalban számos más, kisebb palota és polgárház is található, melyek megőrizték eredeti barokk stílusukat.
A Kisoldal egyik legszebb utcája a Neruda utca (Nerudova ulice), mely a Prágai Vár felé vezet. Az utca nevét Jan Neruda cseh íróról és költőről kapta, aki itt élt. Az utca házain gyönyörű, faragott házjelek láthatók, melyek egykor a házak azonosítására szolgáltak. A Neruda utcában számos hangulatos üzlet, étterem és galéria található. A Kisoldalban érdemes eltévedni a szűk, kanyargós utcákon, és felfedezni a rejtett udvarokat és kerteket. A negyed atmoszférája magával ragadó, a barokk épületek, a macskaköves utcák és a Moldva folyó közelsége együttesen teremtenek egy igazán romantikus és felejthetetlen hangulatot.
A Žižkov-torony
A Žižkov-torony (Žižkovský vysílač) Prága legmagasabb építménye, egy 216 méter magas televíziós adótorony, mely a Žižkov városrészben található. A torony a 20. század végén épült, és megosztó építészeti alkotásnak számít. Sokan kritizálják futurisztikus, szokatlan megjelenése miatt, mások viszont a modern Prága egyik szimbólumának tartják. A torony három oszlopból áll, melyeket kabinok kötnek össze. Az oszlopokon felfelé mászó, óriásbébi-szobrok láthatók, melyek David Černý cseh szobrász alkotásai.
A Žižkov-toronyban kilátóterasz, étterem, bár és egy luxus apartman található. A kilátóteraszról 360 fokos panoráma nyílik Prágára és környékére. A kilátás különösen szép tiszta időben, amikor akár 100 kilométerre is el lehet látni. Az étterem és a bár magas színvonalú gasztronómiai élményt kínál, különleges helyszínen. A luxus apartman pedig egyedülálló szálláslehetőséget nyújt azok számára, akik igazán különleges élményre vágynak.
A Žižkov-torony nemcsak kilátóként és vendéglátóhelyként funkcionál, hanem fontos telekommunikációs központ is. A toronyból sugározzák a televíziós és rádiós adásokat, és innen biztosítják a mobiltelefon-hálózatok működését. A torony építése során a legmodernebb technológiákat alkalmazták. A torony stabilitását speciális lengéscsillapító rendszer biztosítja.
A Žižkov-torony környéke is érdekes. A Žižkov városrész egykor munkásnegyed volt, ma pedig egyre népszerűbb a fiatalok és a művészek körében. A negyedben számos hangulatos kocsma, étterem és galéria található. A torony közelében található a Jiřího z Poděbrad tér (Náměstí Jiřího z Poděbrad), melyen egy modern templom és egy piac található. A Žižkov-torony megtekintése egyedülálló élmény, és lehetőséget nyújt arra, hogy Prágát egy egészen más szemszögből is megismerjük. A torony és környéke kontrasztot alkot a történelmi városrészekkel, bemutatva Prága modern arcát.
A Vyšehrad
A Vyšehrad egy történelmi erődítmény Prága déli részén, a Moldva folyó jobb partján, egy sziklaszirten magasodik. A legenda szerint a Vyšehrad volt a cseh fejedelmek első székhelye, és innen indult el a cseh állam megalapítása. A 10. században épült erődítmény fontos szerepet játszott a cseh történelemben. Ma a Vyšehrad egy csendes, nyugodt hely, parkokkal, történelmi épületekkel és gyönyörű kilátással a városra.
A Vyšehrad területén található a Szent Péter és Pál-bazilika (Bazilika svatého Petra a Pavla), melynek neogótikus stílusú tornyai messziről látszanak. A templom belső tere gazdagon díszített, freskókkal és mozaikokkal. A bazilika mellett található a Vyšehrad temető (Vyšehradský hřbitov), mely a cseh nemzeti pantheon. Itt nyugszik számos híres cseh személyiség, köztük Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Alfons Mucha és Karel Čapek. A temető síremlékei művészi alkotások.
A Vyšehrad falai között sétálva megcsodálhatjuk a középkori erődítmény maradványait, a kazamatákat és a bástyákat. A falakról gyönyörű kilátás nyílik a Moldva folyóra és a városra. A Vyšehrad területén található még a Rotunda Szent Márton (Rotunda svatého Martina), egy 11. századi román stílusú körtemplom, mely Prága egyik legrégebbi fennmaradt épülete. A Vyšehrad parkjai ideálisak sétákra, piknikekre és pihenésre.
A Vyšehrad a prágaiak kedvelt kirándulóhelye, de a turisták is egyre gyakrabban fedezik fel ezt a csendes, történelmi helyszínt. A Vyšehrad hangulata egészen más, mint a nyüzsgő belvárosé. Itt a nyugalom, a történelem és a természet szépsége találkozik. A Vyšehrad megtekintése lehetőséget nyújt arra, hogy elmerüljünk a cseh történelem legendáiban, és megcsodáljuk Prága panorámáját egy másik nézőpontból. A Vyšehrad egy igazi rejtett kincs, melyet érdemes felfedezni.