Share

Rejtett hiány, látványos tünetek – mit jelez a vas csökkenése a szervezetben?

  • 2025.05.22.

A szervezet vasigénye nem nagy, de hiánya annál több kellemetlenséget okozhat. A fáradékonyság, szédülés vagy hajhullás mögött gyakran ez az apró, mégis nélkülözhetetlen nyomelem áll. Ha időben felismerjük a jeleket, sokat tehetünk az egészséges egyensúly visszaállításáért.

Apró hiány, látványos jelek – így ismerhetők fel a vashiány tünetei

A vas pótlása történhet természetes forrásból, de a gyorsabb és hatékonyabb felszívódás érdekében sokan választják a liposzómás formában elérhető étrend-kiegészítőket is, amelyek kíméletesebbek az emésztőrendszerrel. A Vitalitás Webáruház kínálatában érdemes körülnézni. 

A vashiány többféle tünettel jelentkezhet, gyakran már enyhébb esetekben is. A legjellemzőbb panaszok közé tartozik a fáradtság, gyengeség, fejfájás, szédülés, valamint a haj és köröm töredezése. Előfordulhat hideg végtagérzet és ingerlékenység is. A panaszok azonban nem mindig utalnak kizárólag vashiányra, ezért a pontos diagnózishoz mindenképpen szükség van vérképre. 

Kezeletlenül az állapot súlyosbodhat, és vérszegénységhez vezethet. Súlyosabb esetekben hajhullás, étvágytalanság, szájüregi gyulladás vagy légszomj is felléphet. A probléma menstruáló nőknél gyakoribb, de bárkit érinthet. 

Amikor a vas visszanyeri a helyét a szervezetben

Ha laborvizsgálattal bebizonyosodik a vashiány fennállása, meg kell kezdeni a szervezet vasraktárainak feltöltését. Ez nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a hemoglobinszint rendeződjön, és a vér oxigénszállító képessége visszaálljon a megfelelő szintre. A kezelés módja az állapot súlyosságától is függ: orvos által felírt készítmények vagy étrend-kiegészítők egyaránt szóba jöhetnek. A vasban gazdag étrend is fontos szerepet játszhat. 

Milyen élelmiszerek segíthetnek vashiány esetén?

A vashiány kezelése során az étrend tudatos alakítása kiemelten fontos szerepet kap. A legjobb vasforrások közé tartoznak a vörös húsok, például a marha- és sertéshús, valamint a baromfifélék. A belsőségek, mint a máj, a lép vagy a velő szintén jelentős mennyiségben tartalmaznak vasat, ahogyan a tengeri halak fogyasztása is kedvező lehet ilyen szempontból.

Az állati eredetű vasforrások mellett a növényi alapú ételek is segíthetnek a vasbevitel növelésében. Érdemes rendszeresen fogyasztani tojást és sötét, leveles zöldségeket, valamint olyan hüvelyeseket, mint a sárgabab vagy a lencse. A tökfélék, mazsola, gabonapelyhek, müzlik, magvak és diófélék is hasznos kiegészítői lehetnek egy vasban gazdag étrendnek. A változatos, tápanyagban gazdag élelmiszerek beiktatása segít a vas pótlásában, de az általános közérzetre is pozitív hatással van.

A vashiány tünetei könnyen összetéveszthetők más problémákkal, de időben felismerve egyszerűen kezelhetők. Ezzel javul a közérzet, valamint hosszú távon az energiaszint és az általános életminőség is érezhetően nő.